13:30 - 14:15 | Hikaye Anlatma Sanatı

Her öğretmen hikâye okur ama bazıları hikâyenin içine katıp götürür ve öğrenmeyi renklendirerek öğrencilerin yaratıcılıklarını keşfetmelerini sağlar. Hikâye anlatıcılığının kapısını aralayacağımız bu atölyede hikâye anlatma sanatına dair temel adımları deneyimleyeceğiz.


Atölye Hangi Ders Bağlamında Kurgulandı: Tüm Branşlar


Atölye İçeriği: Bu atölyede örnek bir hikâye üzerinden hikâye anlatıcılığının ilk adımları atılacaktır. Aşağıdaki konu başlıkları doğrultusunda bir hikâyenin içine nasıl girebiliriz sorusuna yanıt arayarak hikâye anlatımı deneyimlenecektir.

  • Hikâyenin satır başları nelerdir?
  • Hikâyenin haritası nasıl çıkartılır?
  • Hikâyenin içine nasıl girilir?

Bu Atölyeye Kimleri Bekliyoruz? Hikâyelerin yardımıyla sınıflarını yeniden düzenlenmek isteyen tüm öğretmenler katılabilir.


Atölye Katılmak İçin Gerekli Hususlar/Öncesinde Yapılması Gerekenler: Ön hazırlık gerekmemektedir.


Atölye Süresi: 45 dakika

Atölye Kontenjanı: Katılım 20 kişiyle sınırlıdır.

Atölye Uygulayıcıları: AYSU DOĞAN AKBABA

Atölye Uygulayıcısı

AYSU DOĞAN AKBABA

Kocaeli Üniversitesi Türkçe öğretmenliği bölümünden mezun olmuştur. Kocaeli Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünde Halk Bilimi alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Çağdaş Drama Derneği’nde “Anadolu Masallarındaki Kahramanların Yaratıcı Drama Yöntemiyle Çocuklara Aktarılması” konulu projesini tamamlayarak Yaratıcı Drama Eğitmenliği almıştır. Farklı özel okullarda Yaratıcı Drama ve Türkçe öğretmeni olarak çalışmıştır.  Aynı zamanda çeşitli özel tiyatrolarda masal anlatıcısı olarak sahne almıştır. Şu an Yenidoğu Bahçeşehir Kampüsü’nde Dramasal öğretmeni olarak çalışmaktadır.