Programın Başlamasına Kalan Süre

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Çocuklar felsefe yapıyor, büyükler ise çocuklara eşlik ediyor…

Çocuklar İçin Felsefe alanında konuşmak, yapılanları, yapılacakları paylaşmak ve felsefe yolculuğuna yeni bir bakış açısı katmak adına ‘Felsefe ve Eğitim’ teması olan çalıştayımızda buluşuyoruz.  

2015 yılında YETEV Program ve Yayın Geliştirme Müdürlüğünde ‘Çocuklar İçin Felsefe’ programını yazdık. 2016 yılından itibaren Yenidoğu Okulları’nda ilkokul ve ortaokul kademesinde, 2021 yılından itibaren de Palet Okulları ve İrfan Okulları’nın ortaokul kademesinde Çocuklar İçin Felsefe’ dersi uygulamasını başlattık. 

 

ÇİF alanındaki tecrübelerimizi bu alana ilgi duyan tüm eğitimcilerle paylaşmak istiyoruz. Sizler de etkinliğimize katılarak bu alana dair değerli bilgiler edinebilirsiniz.

 

Çocuklar İçin Felsefe dersindeki hedefimiz çocuklarımızın sorgulamayı, ‘hikmetle bakmayı’ öğrenmeleri, tefekkür/derin düşünme becerilerini geliştirmeleri, kendilerini tanımaları, aktif dinleyerek tartışma yöntemini deneyimlemeleri…  

YETEV Okullarında bu sene ‘Öğretmenlerle Çocuklar İçin Felsefe’ atölye çalışmaları da yaptık. Farklı branşlarda eğitim veren öğretmen arkadaşlarımızın Sokratik yöntemle tanışmalarını ve kendi dersleri içerisinde de bu yönteme yer vermelerini amaçladık. Tam da bu nedenden dolayı YETEV ÇİF ve Felsefe Koordinatörlüğü olarak Çocuklar İçin Felsefe Çalıştayı hazırlığı içerisine girdik.  

 

Alana ilgi duyan, kendi dersinde farklı yöntemleri denemek isteyen, disiplinlerarası eğitimi önemseyen tüm öğretmenlerimizi ‘Felsefe&Eğitim’ teması olan Çocuklar İçin Felsefe Çalıştayına bekliyoruz.   

Etkinliğimiz Yenidoğu Okulları Çekmeköy Kampüsü’müzde gerçekleştirilecektir. 

Etkinliğe katılabilmeniz için öncelikle kayıt formunu doldurmanız ve etkinlik günü de kayıt masasından yaka kartınızı alırken ilgili görevliye kaydınızı onaylatmanız gerekmektedir. 

Kayıt formunu doldurduktan sonra program ile ilgili detaylı bir kısa mesaj ve e-posta göndereceğiz. Bu nedenle bilgilerinizi girerken doğruluğundan emin olmanız önem taşımaktadır. 

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Hayati Oktay

YETEV Okulları Genel Müdürü


N. Bilal Erdoğan

YETEV Mütevelli Heyeti Başkanı


ANA KONUŞMACILAR

Doç. Dr. Enis Doko

İbn Haldun Üniversitesi
Felsefe Bölüm Başkanı

Nihan Peker Antepe

P4C Türkiye Kurucusu & Çocuklarla ve Topluluklarla Felsefe Eğitim Uzmanı

ÇİF X KONUŞMALARI

Eda Albayrak

Yazar, Eğitmen


Dr. Mustafa Çakıroğlu

Akademisyen, Kreatif Metin Yazarı


Deniz Alter

Yazar, P4C Eğitim Uzmanı


Sezen Şenbabaoğlu

Çocuk Kitapları Editörü


Nilgün Tuluk

Drama Bilim Uzmanı


KAPANIŞ KONUŞMACILARI

Doç. Dr. Gül Tuncel

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi

Meryem Afacan

YETEV ÇİF ve Felsefe Branş Koordinatörü